Wycieczka na Słowację
Relacje z wydarzeń » Rok 2004 » Wycieczka na Słowację
W listopadzie 2004 r Koło Przewodników przemyskich zorganizowało wyjazd szkoleniowy na Słowację. Jego zakres nie ograniczał się tylko do jednego tematu, ale w przeciągu dwóch dni 6 - 7 XI uczestnicy szkolenia mogli skoncentrować swoją uwagę na kilku aspektach i walorach zaproponowanej trasy: historycznym, wyznaniowym, przyrodniczym, krajobrazowym, a także międzynarodowym. Ta różnorodność tematyczna wynikła z odwiedzonych miejsc na zaproponowanej trasie szkolenia, między innymi były to:
STRZYŻÓW - jedno z najpiękniej położonych miast na Pogórzu Strzyżowsko - Dynowskim, gdzie atrakcją turystyczną są liczne obiekty zabytkowe (kościół parafialny XV, synagoga XIX, zespół dworski XVIII, poniemiecki tunel podziemny pod Żarnowską Górą 1940 - 41r).
CIESZYNA - STĘPINA - tu znajduje się najlepiej zagospodarowany turystycznie kompleks spośród niemieckich stanowisk dowodzenia, wzniesiony w czasie II wojny światowej.
BARDEJÓW - to międzynarodowy akcent szkolenia, pięknie zagospodarowany i zadbany rynek z zabytkową katedrą i ratuszem jest wizytówką miasta, a stylowe kamieniczki zapraszają do swoich restauracji, w których można zakosztować regionalnej kuchni.
BARDEJOWSKIE KUPELE - to zabytkowy kurort z piwnymi atrakcjami.
DUKLA - to ceniony obiekt krajoznawczy, a w nim liczne i ciekawe zabytki oraz pamiątki historyczne, między nimi Muzeum Braterstwa Broni dokumentujące operację dukielską w 1944r. Należy również wspomnieć, że znajduje się tu sanktuarium św. Jana z Dukli.
ZYNDRANOWA - łemkowska wieś, a w jej centrum mały skansen - Muzeum Kultury Łemkowskiej. Ciekawostką jest również pożydowska chałupa z pamiątkami po zyndranowskich Żydach.
JAŚLISKA - znane głównie jako sanktuarium Maryjne, ale tu również można podziwiać zabudowę małomiasteczkową z XIX w oraz ułomki kamiennego muru obronnego.
ODRZECHOWA - nie można pominąć tego miejsca ze względu na jego malowniczość oraz niepowtarzalność przełomów Wisłoka, jak również na atrakcje jakie zapewnia Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki np.: rajdy konne czy też przepędy bydła w starym stylu.
Opracowała Marzena Opaluch
Zdjęcia wykonał Tadeusz Schneider
Zdjęcia obok, to w kolejności:
1. Poniemiecki tunel podziemny
2. Jeden ze schronów
3. Bazylika św. Egidia
4. Jeden z pensjonatów
5. Kompleks pałacowy -obecnie Muzeum Braterstwa Broni
6. Skansen łemkowski