Rok 2006

Relacje z wydarzeń » Rok 2006

 • wi1.jpg

  Wycieczka szkoleniowa Kraków - Wieliczka

  W dniach 11 - 12 marca 2006 Koło Przewodników wraz z sympatykami uczestniczyło w szkoleniu, na którym zapoznaliśmy się z elementami wspólnymi Krakowa i terenów Podkarpacia.
  Jednym z takich miejsc był rodzinny dom Jana Matejki - obecnie muzeum poświęcone jego twórczości. Mistrz malarstwa często gościł w zamku Krasiczyńskim, gdzie zafascynowany hodowlą koni Sapiehów przekładał to na swoje płótna.
  Kolejnym zwiedzanym miejscem był gotycki budynek biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Maius. W tych wiekowych salach pozostał duch kardynała Adama Sapiehy, który tu się kształcił, a potem przez bez mała czterdzieści lat piastował godność wielkiego kanclerza tutejszego Wydziału Teologicznego, tudzież otrzymał w r. 1926 godność doktora honoris causa.
  Następnym punktem programu było zwiedzanie dzielnicy żydowskiej Kazimierz wraz z (...)

 • kulig1.jpg

  Zimowe szaleństwo! KULIG

  W dniu 11 luty 2006 Koło Przewodników zorganizowało dla swoich członków i sympatyków kulig. Na miejsce zimowej zabawy wybrano tym razem Brylińce. Pięknie oszronione drzewa, chylące się nad obficie zaśnieżonym, leśnym traktem, szczypiący w uszy mróz - to sceneria, w której pędził kulig. Dzięki uprzejmości miejscowych gospodarzy mieliśmy przygotowane sanie wymoszczone pachnącym sianem, do których były zaprzężone dorodne, gospodarskie konie, przystrojone janczarami.
  Odpoczynek zaplanowany był przy wielkim ognisku, na którym przypiekaliśmy kiełbaski i rozgrzewaliśmy się grzańcem przygotowanym według staropolskiej tradycji z cynamonem i goździkami - cóż to był za smak i zapach... (PRZEPIS DOSTĘPNY U NASZEGO KOLEGI WŁADZIA!), a potem były śpiewy przy żwawym akompaniamencie akordeonu, tańce wokół ogniska, wojna na śnieżki, a co odważniejsi próbowali swoich sił jeżdżąc w siodle. (...)