Rok 2005

Relacje z wydarzeń » Rok 2005

  • sy1.jpg

    Wigilia i Sylwester w gronie przewodników

    W świątecznej atmosferze

    Spotkania przemyskiego Koła Przewodników, to nie tylko szkolenia. Rodzinną atmosferę dało się odczuć na przewodnickiej Wigilii 27 XII 05.
    Pachnąca choinka, dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń, kosztowanie potraw wigilijnych - wszystko jak w domowym zaciszu. A potem było kolędowanie przy akompaniamencie kapeli...


    Witamy Nowy Rok

    Rytmiczne melodie, przy których nie sposób było usiedzieć, powodowały tłok na parkiecie do białego rana. (...)

  • ww1.jpg

    Wycieczka szkoleniowa - Lwów, Żółkiew

    W dniach 10/11.12.2005 Koło przewodników zorganizowało wycieczkę rekreacyjno - szkoleniową do Lwowa i okolic. 
    Program zwiedzania Lwowa ominął tradycyjne miejsca tego pięknego miasta, które są na trasie wszystkich wycieczek. Pominęłliśmy więc zabytkową starówkę, kościoły i cmentarz Łyczakowski, by całą swoją uwagę skupić na secesyjnych willach dzielnicy Nowego Świata i przepięknych salach kasyna szlacheckiego z oryginalnym wystrojem z czasów jego świetności. W programie zwiedzania znalazły się również elementy naukowe takie jak aula wiekowego Uniwerstyetu Lwowskiego z reprezentacyjną klatką schodową oraz Politechnika Lwowska z carskimi, lustrzanymi schodami i salą wykładową, której główną ozdobą jest 11 obrazów wykonanych przez uczniów Jana Matejki na podstawie jego szkiców, przedstawiających najważniejsze sceny z historii rozwoju świata. (...)

  • bi1.jpg

    Śladem twórców bieszczadzkich

    30 - 31 sierpnia 2005, po raz kolejny Koło Przewodników wraz z sympatykami odwiedziło Bieszczady.
    Tym razem podążaliśmy szlakiem twórców. Dzięki nim poszerzyliśmy swoją wiedzę historyczną o tym regionie, zapoznaliśmy się szczegółowo za sztuką ludową przekazywaną od pokoleń, a także współczesną tworzoną przez bieszczadzkich zakapiorów i "nietypowych" artystów. 
    Na trasie naszego przejazdu znalazła się między innymi Komańcza a tam u pani Darii Boiwka niewielkie rodzinne muzeum starych ubrań ludowych, piękne obrazy wykonane techniką haftu krzyżykowego oraz z tysięcy karalików wyrabiane regionalne krywulki i krajki. Cisna z pracownią "malowania" ikon pani Jadwigi Denisiuk, Uherce Mineralne z gospodarstwem agroturystycznym pani (...)

  • Kościół Franciszkanów

    W dniu 22 czerwca 2005r zorganizowaliśmy kolejne szkolenie dla członków naszego Koła.
    Tym razem poznawaliśmy szczegółowo przemyski kościół ojców Franciszkanów.
    Ojciec Kalikst Biskup opowiedział nam, z ogromnym zaangażowaniem, o historii świątyni, o znajdujących się tutaj cudownych obrazach, o relikwiach świętego Wincentego, a także wytłumaczył nam znaczenie poszczególnych polichromii.

    Sądzę, że taka forma szkoleń jest nam bardzo potrzebna - pogłębiamy swoją wiedzę, a jednocześnie poznajemy ludzi, którzy w sposób szczególny interesują się zabytkami naszego pięknego miasta.
    Bardzo dziękujemy ojcu Kalikstowi.
    Zapraszamy na nasze kolejne szkolenia!!

    Leszek Koman

  • MUZEUM HISTORII MIASTA

    21 czerwca 2005r członkowie naszego Koła mieli okazję do zapoznania się z ekspozycją nowo otwartego Oddziału Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej jakim jest MUZEUM HISTORII MIASTA.
    Dzięki niezwykłej uprzejmości pracowników Muzeum udało nam się bardzo dokładnie obejrzeć wszystkie prezentowane tu wystawy.
    A jest co oglądać!! "Wielka Izba" na parterze, na piętrze odtworzono dawne mieszkanie mieszczańskie, studio fotograficzne sprzed stu lat, ekspozycja poświęcona dziejom Przemyśla od czasów najdawniejszych po II-gą Wojnę Światową, galeria herbu przemyskiego, wystawa fotografii i malarstwa. A w zabytkowej piwnicy znajduje się restauracja.
    Bardzo dziękujemy naszym przyjaciołom z Muzeum. I polecamy się na przyszłość :-))

    Leszek Koman

  • syn1.jpg

    Wycieczka szkoleniowa - KULTURA ŻYDOWSKA

    W dniach 22-23 kwietnia 2005 roku przewodnicy z naszego Koła, a także zaproszeni gości, zapoznawali się z kulturą żydowską.
    Na początek mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu w Muzeum Narodowym Ziemii Przemyskiej, na którym zostaliśmy zapoznani z ogólnie pojętą kulturą narodu żydowskiego, jego religią, zwyczajami świątecznymi, a także architekturą.
    Na drugi dzień bardzo wcześnie rano ruszyliśmy w podróż. Najpierw pojechaliśmy do Leżajska, gdzie zobaczyliśmy ochel cadyka Elimelecha, oraz wysłuchaliśmy niezwykle zajmującego komentarza. Bardzo pomogła nam tutaj pani Krystyna opiekująca się na codzień kirkutem i znajdującym się na nim grobowcem wielkiego cadyka.
    Kolejnym przystankiem (...)

  • Kościół rzymskokatolicki jako organizacja - szkolenie

    Szkolenie odbyło się 5 marca 2005 roku (sobota) o godzinie 15.00 w siedzibie PTTK przy ulicy Waygarta.
    Przewodnicy (i nie tylko) dowiedzieli się na nim jak odróżnić kościół farny od kolegiaty, dowiedzieli się jak i kiedy jakaś świątynia uzyskuje godność bazyliki; dowiedzieli się kim jest ksiądz prałat a kim ksiądz infułat; kto i kiedy uznaje, że dany obraz jest cudowny, itp.
    Wiedza niby tak oczywista, a jednocześnie "tajemna" podana nam została w sposób przystępny i uporządkowany. Na pewno jesteśmy madrzejsi niz przed wykładem.
    Zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych naszych szkoleniach.

    Leszek Koman
    Organizatorem było Koło Przewodników

  • tra1.jpg

    Podziemna Trasa Turystyczna

    W dniu 1 marca 2005 roku mieliśmy okazję zwiedzać przemyskie podziemia.
    Powstająca w Przemyślu Podziemna Trasa Turystyczna ma objąć sieć wielokondygnacyjnych piwnic znajdujących się pod kamienicami przyległymi do Rynku, oraz średniowieczny kolektor kanalizacyjny. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego co zobaczyliśmy i nie możemy się już wprost doczekać momentu, kiedy zaprosimy do zwiedzania Trasy turystów. Niech tych parę zdjęć choć w części pomoże wyobrazić sobie wrażenia jakie były naszym udziałem.

    Leszek Koman
    zdj. Ewa Krzywda 
    Organizatorem było Koło Przewodników

  • ku1.jpg

    Kulig przewodnicki

    W dniu 12 lutego 2005 roku Koło Przewodników zaproponowało swoim członkom oraz zaproszonym gościom kulig.
    Jeździliśmy na trasie Dybawka - Tarnawce - Leoncina i z powrotem. Zatrzymaliśmy się pod tablicą poświęconą koniowi księcia Sapiehy.
    Pogoda była rewelacyjna, humory wszystkim dopisywały - bawiliśmy się po prostu świetnie. Na koniec było ognisko i poczęstunek.
    Zapraszamy w przyszłym roku!!

    Oprac. Leszek Koman
    Fotografie wyk. Grzegorz Cynkar 
    Organizatorem było Koło Przewodników